DaciaRomânia - Idei pentru un viitor Omenesc...

Motto : Intra cine vrea, ramane cine poate!

Ultimele subiecte

» Rafinare forum
Vin 18 Feb - 22:01:35 Scris de Admin

» Generalitati
Vin 18 Feb - 14:45:25 Scris de Bogdan

» Achizitie carte CLANUL INVINGATORILOR - PAVEL CORUT
Joi 28 Oct - 21:22:04 Scris de Bogdan

» Kogaionul
Mier 15 Sept - 6:45:42 Scris de lordul

» CONCURS de intamplari paranormale
Mar 14 Sept - 16:34:25 Scris de Bogdan

» Optiuni la vot
Mar 14 Sept - 16:27:40 Scris de Bogdan

» The Notebook
Mar 14 Sept - 6:20:01 Scris de lordul

» Dacii, politeisti sau monoteisti?
Lun 6 Sept - 6:21:57 Scris de lordul

» Imn pentru România
Vin 3 Sept - 8:51:55 Scris de lordul

Monitorizare Trafic

Navigare

Generalitati

Distribuiți

lordul

Numarul mesajelor : 85
    Varsta : 34
    Localizare : transilvania
    Joburi/Distractii : muzica buna
    Stare de spirit : optimista
    Scop pe site : dorinta de comunicare
    Asteptari... : pozitive
    Puncte : 118
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 11/08/2010

Re: Generalitati

Mesaj Scris de lordul la data de Joi 12 Aug - 7:13:26

Ave Bogdan și Dana. Nu știu cât de mult te poate ajuta PSIHOLOGIA. Însă eu am citit ceva cărți de psihologie... Multe sunt maculatură (din punctul meu de vedere) însă sunt câteva cum este CARTEA VISELOR de Sigmund Freud și TEORIA ORGASMULUI de Wilhelm Reich care te pot ghida spre o VIAȚĂ DE ÎNVINGĂTOR. De exemplu, pe mine m-au ajutat să privesc un film de groază fără să-mi fie frică de ceea ce se întâmplă pe ecran. În momentul culminant când diavolul punea stăpânire pe o persoană adică intra în corpul ei și îi anula voința, eu izbucneam în râs. Pe urmă mă distram cum îi lichidează pe prietenii săi care nu își dădeau seama că prietenul lor murise și de fapt diavolul / spirit malefic îi vânează unul câte unul luând în aparență chipul prietenului lor. Desigur, eram singurul din sală care râdea în hohote la carnagiul care se întâmpla pe ecran. Explicația e simplă: eu priveam luarea în posesie a trupului de către diavol /spirit malefic, ca pe o manifestare a dorinței sexuale, care pune stăpânire pe om. La fel am privit transformarea Contelui Dracula în monstru/vampir ca pe o manifestare a libidoului. Desigur, eu mă distram în timp ce persoanele din jurul meu deveneau livide și le clănțăneau dinții de groază. Acest lucru, STĂPÂNIREA INFORMAȚIEI mi-a dat deseori prilejul să fiu cu un pas înaintea colegilor sau inamicilor mei.

lordul

Mesaj Scris de lordul la data de Joi 12 Aug - 7:52:02

Sper că v-am stârnit curiozitatea. De fapt mizez pe asta. Consider că evenimentele la care ai participat și trăirile personale sunt cele mai importante lucruri. În ultimul timp am început să notez pasajele care mi s-au părut interesante din cărțile pe care le citesc . Am observat că înțeleg mai bine ce vrea să spună autorul respectivei cărți dacă notez ceea ce mi se pare interesant. Cum spunea Fr. Nietzsche în, AȘA GRĂI-TA ZARATHUSTRA <>. Numai bine.

lordul

Mesaj Scris de lordul la data de Joi 12 Aug - 7:57:30

Cine își scrie maximele cu sânge nu se vrea citit ci învățat pe dinafară. Asta era maxima. Nu stiu de ce calculatorul nu a înregistrat-o. Numai bine.

lordul

Mesaj Scris de lordul la data de Joi 12 Aug - 8:13:11

Am o sugestie pentru Dana. Dacă tot esti Designer Șef, de ce nu creezi niște Avataruri pentru noi Membrii acestui forum? De exemplu, pentru fete niște Avataruri cu personaje războinice ( Amazoane) iar pentru băieți (Ktistai). Am vazut pe site-urile cu zeița Bendis câteva desene foarte frumoase. Iar pentru razboinici te poți inspira din desenele care îi reprezintă pe Goți, Huni, Vandali, Vikingi etc
    Dana
    Designer Sef
    Designer Sef

feminin
    Numarul mesajelor : 36
    Varsta : 28
    Localizare : Suceava
    Joburi/Distractii : Muzică și cărți
    Stare de spirit : Cu gândurile pline de vise
    Scop pe site : +
    Asteptari... : +
    Puncte : 54
    Reputatie : 5
    Data de inscriere : 26/07/2009

Mesaj Scris de Dana la data de Dum 15 Aug - 15:33:01

Voi ține cont de propunerea ta în legătură cu avatarurile..Iar în ceea ce privește cărțile de psihologie, îți recomand și Psihopatologia vieții cotidiene a lui Sigmund Freud, o carte la fel de valoroasă ca și Cartea viselor.

Eu am citit-o acum vreun an și am găsit în ea multe informații care mă interesau în mod special..De fapt, am citit și alte cărti de ale lui Freud atunci, printre care și Vol.II din Opere complete - Nevroza la copil. Avusesem de făcut interpretarea unui film din perspectivă psihanalitică (filmul Pink Floyd The Wall (1982) - uită-te și tu dacă nu l-ai văzut deja)..
    Iar în legătură cu ce ai spus despre stăpânirea informației, într-adevăr nu trebuie să rămânem blocați efectului, ci trebuie să găsim cauza. Niciun act nu e gratuit și nimic nu se întâmplă degeaba.

lordul

Mesaj Scris de lordul la data de Lun 16 Aug - 5:49:10

Ave Dana. Mă bucur că mi-ai răspuns la mesajele postate pe acest FORUM. Mă mai bucur pentru că am găsit în tine, în persoana ta, multă puritate sufletească, o inteligență desăvârșită si o frumusețe spirituală care nu poate fii descrisă în cuvinte. Sunt puține persoane care își păstrează puritatea interioară și echilibrul sufletesc și care doresc să comunice și altora trăirile lor interioare.Poate de aceea sunt puțini LORZI adică persoane cu tărie de caracter. Mi-am notat cartea pe care mi-ai recomandat-o. În timp voi reuși s-o citesc. Prima dată va trebui să o cumpăr dintr-o librărie. Îmi place ca ceea ce citesc să-mi aparțină. De aceea împrumut foarte rar cărți de la bibliotecă. Despre filmul The Wall... îl găsesc foarte plictisitor, însă recunosc că nu l-am analizat din niciun punct de vedere: nici psihologic, nici istoric, nici social, nici politic... Probabil fiindcă nu am avut cu cine să fac acest lucru. Îmi place că mi te adresezi direct și spui ceea ce crezi cu adevărat despre un subiect. Este o calitate rară, sinceritatea. Eu sunt de profesie istoric. Am absolvit FACULTATEA DE ISTORIE de la UNIVERSITATEA 1 DEC. 1918 din localitatea Alba Iulia. Deci psihologia este o pasiune pentru mine.
    Dana
    Designer Sef
    Designer Sef

feminin
    Numarul mesajelor : 36
    Varsta : 28
    Localizare : Suceava
    Joburi/Distractii : Muzică și cărți
    Stare de spirit : Cu gândurile pline de vise
    Scop pe site : +
    Asteptari... : +
    Puncte : 54
    Reputatie : 5
    Data de inscriere : 26/07/2009

Mesaj Scris de Dana la data de Lun 16 Aug - 9:48:01

Bună, Lordul(e)! Mă bucur și eu că te simți bine scriind aici pe forum! Și vei găsi și oameni minunați, chiar dacă forumul este încă puțin populat și nici numărul mesajelor postate nu e de ordinul miilor.. Dar totuși vrem să transmitem ceva prin toate astea...Cel puțin asta încă putem face, să ne expunem sincer gândurile și idealurile..Chiar dacă acum intru doar eu ca membru înregistrat, mai incolo va putea și Bogdan să se conecteze..Și cu siguranță vei găsi în el un Om minunat pentru că chiar este!

De asemenea, mi se pare chiar frumos că ai absolvit o facultate de istorie și că ești acum, așadar, istoric.. Și pe mine m-a atras și încă mă atrage istoria, deși acum urmez o facultate de alt profil. Totuși, indiferent ce specializare de bază alegi să faci, asta nu te oprește cu nimic în a explora alte domenii.. Spre ecemplu, poți citi cărți de medicină și să acumulezi cunoștinte vaste, chiar dacă în mare parte teoretice, fără să urmezi în prezent (sau chiar niciodată) o astfel de specializare...Citește și învață tot ce este bun și mai ales util pentru tine.. Și îmi place să cred că timpul nu se scurge chiar așa repede cum se spune și că ai timp să faci tot ce vrei de la tine ori de la viața pe care o trăiești..

În legătură cu filmul The Wall, inițial nici pe mine nu m-a încântat extrem de mult, însă din perspectivă psihanalitică e interesant să urmărești evoluția personajului principal..
    Iar cu cărțile...acum citesc un Tratat universitar de psihologie juridică (de Tudorel Badea Butoi)..momentan din curiozitate încă nefructificată; nu am explorat încă domeniul prea mult..Totuși, are un conținut informațional vast și util..

Iți mulțumesc și toate cele bune!
    Bogdan
    Decebal
    Decebal

masculin
    Numarul mesajelor : 120
    Varsta : 30
    Localizare : Sinaia
    Joburi/Distractii : Muzica
    Stare de spirit : Bunicica
    Puncte : 1664
    Reputatie : 54
    Data de inscriere : 13/03/2008

Mesaj Scris de Bogdan la data de Mar 14 Sept - 16:45:04

Lordule, ca sa fim in coninuare IN AFARA SUBIECTULUI as dorii sa te anunt ca functia Danei, Designer Sef se refera STRICT la modul in care arata forumul. Pentru moment aceasta este singura indatorire a ei conform deciziilor Administratoruli General. Toate cele bune. Pentru alte nelamuriri in legatura cu strucura organizatorica a formului iti astept intrebarile... Bogdan

lordul

Mesaj Scris de lordul la data de Mier 15 Sept - 6:40:05

Ave Bogdan. Primirea ta nu mă încântă. Mai ai mult de învățat.... În ce o privește pe Dana, am vorbit cât se poate de sincer despre o structură. În lipsa ta nu văd cum te-aș fii putut contacta.... Ah, dacă ești atât de mulțumit de structura actuală de ce nu ai succesul scontat? Unde sunt zecile de mii de membrii ai forumului?....Dacă vrei să vorbim despre viitor cred că trebuie să fii mai deschis la nou și să accepți unele forme de restructurare. Bineînțeles nu pe acest Forum. Acesta poate rămâne deschis Putem crea unul nou care să ne exprime mai bine ideile.

lordul

Mesaj Scris de lordul la data de Mier 15 Sept - 7:03:57

Dacă ești așa cum cred atunci nu vei schimba nimic.

lordul

Mesaj Scris de lordul la data de Mier 15 Sept - 7:07:52

Iar succesul va fii la fel ca cel de până acum adică egal cu zero. Nu mă aștept să mă înțelegi însă mai studiază și tu... Sincer cred că-mi irosesc timpul degeaba.
    Bogdan
    Decebal
    Decebal

masculin

Mesaj Scris de Bogdan la data de Mar 21 Sept - 9:54:56

Lordule, ca sa-ti divulg un secret, in viata mea privata Dana este pe primul loc, Iubita mea intelegi? Iar ca sa las acest forum si sa deschidem altul ar insemna sa-mi iau adio de la idealurile si sperantele mele. Iar in calitate de Administrator al acestui forum iti EMIT AVERTISMENT PENTRU INCALCAREA REGULAMENTULUI GENERAL. Tin sa te anunt ca repetarea acestei abateri va duce la restrictionarea accesului tau pe forum pentru 2 saptamani. Sper insa ca esti un partener de discutii responsabil si nu se va repeta. Totusi nu ar strica sa recitesti Regulamentul Generalr. Ok?

fer

Numarul mesajelor : 2
    Varsta : 110
    Localizare : roma
    Scop pe site : a dezbate unele divergente
    Asteptari... : schimburi de informatii care la urma vor demonstra ca ideeile individului sunt in continua evolutie pt.ca ele sunt influentate de interactiunile acestuia in societate.
    Puncte : 3
    Data de inscriere : 16/02/2011

Mesaj Scris de fer la data de Mier 16 Feb - 11:55:42

mai intai sper ca voi fi acceptat de voi ca un simplu om.spun asta pt. ca sa va demonstrez ca de multa ori in viata de zi cu zi noi spunem mult mai multe prostii decat ar trebui.v-am cerut la inceput intr-un mod umil de a conversa cu mine.dar analizand aceasta fraza din punct de vedere psihologic se gaseste din start o greseala.nu exista "om simplu",precum nu exista niciun alt mod de a cataloga o persoana.se poate caracteriza dar acasta nu inseamna ca reprezinta profilul psihologic.individul este in evolutie continua si capacitatile lui sunt datoarate....astept raspuns si de la voi.multumesc
    Bogdan
    Decebal
    Decebal

masculin

Mesaj Scris de Bogdan la data de Joi 17 Feb - 21:10:07

In primul rand BUN VENIT fer. Bineinteles ca esti si vei fi intotdeauna, atat timp cat vei scrie pe acest forum acceptat! Suntem oameni civilizati si aceasta este o obligatie intr-o discutie. Nu putem perora in continuu fara a ne opri sa dam cuvantul decat in cazul in care suferim de ticneala...
    In ceea ce spui sunt de acord cu tine, spune multe prostii. Mi-as dori sa stiu, daca tot ai pomenit de psihologie daca aceasta este doar o pasiune pentru tine sau ceva mai mult...
    Nu as vrea sa ramai influentat de modul in care a fost tratat Lordul, considerand ca asa sunt tratati toti membrii acestui forum(cei putini care sunt)... Lordul a fost (probabil inca este) un caz special de membru... (intr-un sens nu foarte pozitiv al cuvantului) intrucat consider ca ideile sale propagate si pe acest forum nu sunt concordante cu continutul si tema sa. Are dreptate, am uitat sa mentionez in Regulament faptul ca aici nu ne adunam sa creeam secte, religii etc... Acesta imi doresc sa devina (dupa remodelarea pe care o am planificata, dar pe care nu am realizat-o din lipsa de membrii) un forum strict stiintific si in acelasi timp aproape de oameni, pe intelesul lor si de ce nu, aproape de problemele lor... Nu un cuib al fondatorilor de religii, secte, culte etc! Nu sunt un mistic si ca atare nu suport acesti oameni!
    Iti doresc sedere placuta pe forum, sper sa intrunesc macar 20 de membrii activi pentru a remodela forumul. Iti marturisesc ca pentru ca forumul sa ajunga in aceasta forma au fost necesare cca. 40 de zile de munca asidua iar ca sa concluzionez, nu-mi mai permit sa-mi pierd timpul cu ceva care este sortit esecului. Am avut un mare elan la inceput insa dupa aproape 3 ani de la lansarea forumului nu-l mai am, l-am pierdut si m-am descurajat din cauza "milioanelor" sau cum zicea Lordul, de utilizatori activi...
    Iti doresc mult succes in tot ceea ce intreprinzi!
    Bogdan.

fer

Numarul mesajelor : 2
    Varsta : 110
    Localizare : roma
    Scop pe site : a dezbate unele divergente
    Asteptari... : schimburi de informatii care la urma vor demonstra ca ideeile individului sunt in continua evolutie pt.ca ele sunt influentate de interactiunile acestuia in societate.
    Puncte : 3
    Data de inscriere : 16/02/2011

Mesaj Scris de fer la data de Vin 18 Feb - 12:07:03

creatia este singura modalitate de a descoperi.daca ai intampinat dificultati de multe ori se intampla ca aceasta sa nu fi fost inovatoare.dar asta nu inseamna ca este un esec ci ca ai descoperit ceva nou.fara sa fi inceput acest forum nu puteai sa stii rezultatul.cand eram in clasele primare imi placea mult desenul iar odata am intrebat-o pe profesoara de ce ceilalti copii nu le place sa deseneze?iar ea mi-a raspuns pt. ca nu reusesc sa vada frumsul.dupa mult timp am inteles ce vroia sa spuna.cunoasterea,cercetarea,si mai ales descoperirea se gaseste doar in ochii celor care pot sa o vada.
    Bogdan
    Decebal
    Decebal

masculin

Generalitati

Mesaj Scris de Bogdan la data de Vin 18 Feb - 14:45:25

Corect! Ai perfecta dreptate si iti multumesc pentru raspuns si invataminte...

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Vin 16 Noi - 12:02:51