DaciaRomânia - Idei pentru un viitor Omenesc...

Motto : Intra cine vrea, ramane cine poate!

Ultimele subiecte

» Rafinare forum
Vin 18 Feb - 22:01:35 Scris de Admin

» Generalitati
Vin 18 Feb - 14:45:25 Scris de Bogdan

» Achizitie carte CLANUL INVINGATORILOR - PAVEL CORUT
Joi 28 Oct - 21:22:04 Scris de Bogdan

» Kogaionul
Mier 15 Sept - 6:45:42 Scris de lordul

» CONCURS de intamplari paranormale
Mar 14 Sept - 16:34:25 Scris de Bogdan

» Optiuni la vot
Mar 14 Sept - 16:27:40 Scris de Bogdan

» The Notebook
Mar 14 Sept - 6:20:01 Scris de lordul

» Dacii, politeisti sau monoteisti?
Lun 6 Sept - 6:21:57 Scris de lordul

» Imn pentru România
Vin 3 Sept - 8:51:55 Scris de lordul

Monitorizare Trafic

Navigare

Tineretul Romaniei

Distribuiți
    Bogdan
    Decebal
    Decebal

masculin
    Numarul mesajelor : 120
    Varsta : 30
    Localizare : Sinaia
    Joburi/Distractii : Muzica
    Stare de spirit : Bunicica
    Puncte : 1664
    Reputatie : 54
    Data de inscriere : 13/03/2008

Tineretul Romaniei

Mesaj Scris de Bogdan la data de Mier 14 Ian - 18:44:39

Salut tuturor,

Cred ca sunteti de acord cu mine ca tineretul Romaniei migreaza, emigreaza si iarasi migreaza. Cele mai talentate minti tinere din Romania decoleaza frumusel catre alte tari...De ce? Pentru ca acolo sunt mult mai bine platiti. Ce solutie ne ramane totusi pentru a stopa acest export de inteligenta? Sa dam jos toti domnii parlamentari si sa urcam altii acolo? Zicea un ganditor roman, "daca nu vom da maimutele jos din copaci, ne vor urca ele pe noi acolo", referindu-se la banuiti dvs. cine... Parerea mea este ca ar trebuii ca cei care au puterea intr-o firma sa se orienteze in primul rand pe piata autohnotna de tinere talente si apoi sa importe. Aceasta in cazul in care se importa. Daca nu, tinerii ar trebuii stimulati de catre stat sa invete si sa ramana in Romania si apoi. Ne sunt foarte cunoscute practicile unor tari prin care, interesate fiind de tanarul X de la universitatea Y din Romania, care are o minte foarte frumoasa si bine pusa la punct, sa-l racoleze cu burse, stadii de pregatire etc. Acesta se numeste spionaj pe fata al inteligentelor! Ne fura de sub nasul nostru tanara generatie.
    Butt3rfly

feminin
    Numarul mesajelor : 6
    Varsta : 28
    Localizare : Sibiu
    Stare de spirit : :( :) :-?? :X? :-/ :-??
    Puncte : 25
    Reputatie : 5
    Data de inscriere : 10/11/2008

Re: Tineretul Romaniei

Mesaj Scris de Butt3rfly la data de Sam 24 Ian - 21:31:34

Eu niciodata nu mi-am dorit sa plec in Occident, si nici nu o voi face! [doar ca turist]
    Imi iubesc tara! :X
    Bogdan
    Decebal
    Decebal

masculin
    Numarul mesajelor : 120
    Varsta : 30
    Localizare : Sinaia
    Joburi/Distractii : Muzica
    Stare de spirit : Bunicica
    Puncte : 1664
    Reputatie : 54
    Data de inscriere : 13/03/2008

Mesaj Scris de Bogdan la data de Dum 25 Ian - 8:47:25

Butt3rfly, multumim pentru raspuns si pentru ideea sa! Daca am reusii sa implementam in randul catorva mii de tineri aceasta idee ar merge Romania trasnet de bine! Din nefericire, inca exista tineri care spun si cred ca nu au ce face in Romania si care vor cu toata fiinta sa plece. Unora si mai rau, le e rusine ca sunt romani. Eu din contra, ma mandresc ca sunt roman! Dar oare vor avea ei ochi de vazut si urechi de auzit despre ceea ce inseamna Romania? Multi dintre ei cred si sunt sigur ca habar n-au ce inseamna sau ce poate Romania. Nu stiu ce locuri splendide avem, munti, litoral etc. Dar normal, de ce sa fim noi bogati, prin investirea banilor in tara, in turismul romanesc. De ce sa se invarta banii in tara si sa traim mai bine, lasa sa plece la turci, la bulgari! Ma intreb oare, cum mama naibii vin americani, greci, turci, arabi, evrei si multe ale natii, viziteaza Romania si spun ca "aveti cea mai frumoasa tara din cate am vazut"?

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Vin 16 Noi - 12:06:38